Logo Kurzy výpočtovej techniky

E-mail:

Telefón:

kurzy@ipex.sk

02 5810 1410

MS .NET a Visual C#

Prečo Microsoft .NET ?

Budem stručný, lebo som si vedomý rôznorodých názorov na Microsoft v tejto konferencii a nechcem tu vyvolať vášnivú debatu o tom, koho Microsoft sklamal tým, že opustil VFP, kto M$ považuje len za fabriku za peniaze a kto už neverí ničomu od MS.

Prosím kritikov MS, aby rešpektovali záujem prihlásených účastníkov o túto technológiu a dovolili nám vecne diskutovať. A dovoľte aj mne, aby som k tomu vyslovil svoj skromný názor:

 1. VFP som považoval za absolútne najlepší a neprekonateľný nástroj na tvorbu DB aplikácií do roku 2000.
 2. Po vydaní MS SQL Server 2000 mi začalo byť jasné, že dáta už nemajú byť v súboroch DBC/DBF/FPT, ale VFP som stále považoval za absolútne najlepší a neprekonateľný nástroj na tvorbu klientskych DB aplikácií k SQL Serveru.
 3. Po vzniku platformy .NET po roku 2000 som sa potešil, že bude možné efektívne vytvárať webové nadstavby k našim databázam, ktoré spravujeme na SQL Serveri pomocou našich VFP aplikácií. A zároveň som pojal temné tušenie, že táto platforma bude rýchlo napredovať a raz možno ohrozí aj VFP vo svete aplikácií pre Windows. Teda ak ich vôbec ešte niekto bude chcieť, keď všetci chcú už len internet a intranet.
 4. Po roku 2005 bolo jasné, že platforma .NET je životaschopná a bude napredovať kolosálnym tempom. A popri nej VFP nemá šancu.
 5. Dnes ju považujem za zrelú, stabilnú, perspektívnu a schopnú pokryť prakticky celé spektrum bežných i špecifických potrieb pri písaní obchodných aplikácií. Nedokázal by som v nej snáď len napísať boot sektor na disku (je príliš malý), riadiť automatickú práčku (je príliš hlúpa) alebo svoju manželku (no comment).

Osobitne chcem oceniť najmä to, že v .NET platforme:

 1. Je k dispozícii veľa rôznych programovacích jazykov, z ktorých sa kompiluje do spoločného Inter-mediate Language (IL). Programové moduly napísané v rôznych jazykoch môžete kombinovať dokonca v jednom projekte. A existujú aj nástroje na mechanický prevod zdrojákov medzi C# a VB.
 2. IL sa za behu programu neinterpretuje, ale pred prvým spustením programu sa automaticky preloží do strojového kódu daného počítača pomocou Just-in-Time prekladača.
 3. Podporné knižnice pre vývoj a beh programu v prostredí Windows, Web a pod. sú neuveriteľne bohaté, a pritom konzistentné, čisté, prehľadné a všetko do seba nádherne zapadá.
 4. Celý systém sa ďalej intenzívne vyvíja.
 5. Visual Studio je komfortné a je čím ďalej tým lepšie. Hneď po jeho nainštalovaní máte dostatok nástrojov na tvorbu fešáckych a funkčne bohatých aplikácií.
 6. Na webe nájdete dostatok ďalších zdrojov na riešenie bežných problémov a rozšírenie funkcionality vašich aplikácií. Mnohé z nich sú k dispozícii aj ako OpenSource.
 7. Raz napísaný kód alebo knižnice môžete priamo použiť v rôznych projektoch pre Windows, Web, SQL Server, na mobilných zariadeniach a pod.

Prečo C# ?

 1. Lebo je to elegantný jazyk, ktorý stavia na osvedčenej tradícii C / C++ a ďalej významne rozširuje ich produktivitu a bezpečnosť.
 2. Je funkčne bohatý, a pritom prehľadný a dobre čitateľný. A je menej „ukecaný“ ako Visual Basic.
 3. Je to fundamentálny jazyk pre platformu .NET a sú v ňom napísané aj jej knižnice.
 4. Mám ho rád :-)
Copyright © 1997-2021  Ipex IT, s.r.o. Stránka aktualizovaná:  14.02.2011, 12:44